INFOLINIA: 32 204 98 00 MAIL: kontakt@opomarket.plw godzinach od 8.00 do 16.00 pon.-pt. Opomarket FLOTA - >>kliknij<<

Ceneo
Dlaczego opomarket?
Realizacja w 24h
Dostępność 200tys. opon
Przy zakupie min. 2 identycznych opon dostawa GRATIS
Lubimy opony Nokian - sprawdź naszą ofertę!

SZUKAJ OPONY WG ROZMIARU

Zakres cenowy

Zakres cenowy

SZUKAJ FELGI WG SAMOCHODU

ładuję

Aktualności

Chińska opona zimowa – godny rywal dla europejskich odpowiedników?

Pandemia koronawirusa cały czas istnieje w naszych telewizorach, tematach społecznych, a nawet i niestety w organizmach. Z tego powodu coraz częściej decydujemy się na dokonywanie zakupów za pomocą sklepów internetowych. Unikamy skupisk ludzi i spokojnie wybieramy intersujący nas produkt w domowym zaciszu. Dotyczy to również branży oponiarskiej. 

Dobór odpowiednich opon mimo pozorów nie jest sprawą łatwą i szybką.
Każdy z czołowych światowych producentów posiada kilka modeli w danym rozmiarze wyróżniających się odmiennymi cechami. Dodatkowo co roku pojawiają się nowi producenci którzy szturmem podbijają rynek europejski. Proces ten jest na tyle dynamiczny, że często same serwisy oponiarskie nie są w stanie nadążyć za nowo powstałymi markami i odpowiednio je skategoryzować. Efektem tego dynamicznego rozwoju nowych marek– często pochodzących z Chin - i braku odpowiedniej wiedzy na ich temat jest powszechnie utarta opinia o przysłowiowym „Chińczyku” niewiele wartym uwagi w porównaniu z europejskimi odpowiednikami. Ale czy aby na pewno tak jest? 

Niemieckie czasopismo motoryzacyjne Auto Bild przeprowadziło niedawno test zimowych opon zarówno europejskich jak i azjatyckich producentów. Test opon był podzielony na kilka etapów, a jako pierwszym weryfikatorem jakości opon była próba hamowania na mokrej nawierzchni. Opony które nie spełniły zadowalających wyników próby hamowania nie były dopuszczane do dalszych testów. 

O dziwo, wiele znanych europejskich marek ustąpiło chińskim produktom.

Przykładem może być Firestone Winterhawk 3 który odpadł w próbie hamowania (37,9m) – dla porównania chińska zimowa opona Goodride Z-507 (34,7m). Między oponą klasyfikowaną jako średnia półka, a chińskim produktem z teoretycznie klasy budżetowej były blisko 4 metry różnicy drogi hamowania. Przypadek? 

W takim razie skupmy się na następnej próbie jaką było hamowanie na śniegu. Tu również chińskie opony pozytywnie zaskoczyły. Godnie „stawiły czoła” europejskiej konkurencji. Porównując oponę zimową Goodride Z-507 do europejskich konkurentów możemy zauważyć że parametry tych opon są bardzo zbliżone. Opona zimowa Goodride Z-507 pokonała drogę 27m od czasu rozpoczęcia hamowania do pełnego zatrzymania. Falken Eurowinter HS01 – opona klasyfikowana jako średniej półki i coraz bardziej ciesząca się uznaniem wśród polskich kierowców – pokonał dokładnie taki sam dystans. Japoński produkt klasy średniej – Toyo Snowprox S954 może pochwalić się wynikiem 26,9m. Nawet uznane w branży i pośród kierowców Pirelli Winter SottoZero 3  - opona klasy premium – uzyskało wynik 25,8m, a więc jedyne 1,2m mniej (w próbie hamowania na mokrej nawierzchni opona zimowa Goodride Z - 507 uzyskał o 0,5m lepszy wynik).
 
Podsumowując, zwycięzcami testu okazali się: 
1.Bridgestone Blizzak LM005 
2.Michelin Pilot Alpin 5
3.Semperit Speed - Grip 3

Pierwszy chiński produkt – opona zimowa Goodride Z-507 - zajął w teście 25 miejsce. Uplasował się zaraz za takimi tuzami jak opony Nexen i opony Yokohama.  
Natomiast należy zwrócić uwagę na fakt że wiele z testowanych opon, znanych na polskich drogach jak na przykład Fortuna Winter, Zetex WH 1000, Mazzini Snowleopard czy też Imperial Snowdragon 3 i TrackMax IcePlus S210 nie przeszło przez pierwszy etap testów. 

My jako sklep internetowy specjalizujący się w sprzedaży wysokiej klasy ogumienia zalecamy naszym klientom świadomy wybór opon, a nie tylko kierowanie się ceną. W przypadku dylematów zapraszamy do kontaktu. 
 
inspiracją do artykułu było to źródło


test opon AutoŚwiat

 

grafika pochodzi ze strony


Wiadomość z dnia: 20-11-2020
Baza wiedzy - Czy wiesz jak wygląda cały proces produkcji opon i jej budowa?

Czy wiesz jak wygląda cały proces produkcji opon?
Większość kierowców kupując i użytkując opony uważa je za kawałek gumy wypełniony powietrzem. W rzeczywistości opona samochodowa to skomplikowana struktura zbudowana z wielu elementów, których wynikiem połączenia jest zaawansowany technologicznie produkt.

Do głównych etapów procesu produkcji opony możemy zaliczyć:
1. Dostawa surowców do fabryki
2. Przygotowanie poszczególnych elementów składowych
3. Połączenie elementów składowych
4. Wulkanizacja nowej opony
5. Proces kontroli jakości

Każda opona na której jeździmy składa się z wielu elementów do których możemy zaliczyć między innymi: stal, gumę, związki chemiczne, kauczuk (naturalny lub syntetyczny) oraz wyroby włókiennicze (jedwab, nylon, włókna aramidowe i poliester).

Na początku w fabryce wszystkie elementy składowe opony są przygotowywane, wymiarowane i obrabiane. Elementy stalowe są przycinane do odpowiednich długości i średnic. Mieszanka z której powstaje bieżnik jest mieszana w specjalnych mieszalnikach które mają za zadanie połączenie wielu związków chemicznych aby zapewnić odpowiednie parametry produktu. Następnie powstają pasy gumy które są cięte wg parametrów produkowanej opony. Kolejnym etapem jest przygotowanie drutówki – a więc elementu który zapewnia sztywność stopki opony na feldze. Podobnie wygląda sytuacja ze stalowym kordem tekstylnym. Jego cienkie nitki są zaprasowywane w gumę aby zapewnić większą stabilność i sztywność oponie.
Kolejnym etapem produkcji opony jest połączenie tych wszystkich elementów w jedną całość czego efektem jest tzw. Opona surowa. Łączenie wszystkich elementów składa się z dwóch etapów: łączenie osnowy, bieżnika i opasania opony oraz przygotowania surowej opony do procesu wulkanizacji.
Następnie opona przechodzi do przedostatniego etapu produkcji, a więc jest wulkanizowana. Oznacza to że w specjalnych formach w określonej temperaturze otrzymuje ona swój zakładany kształt. W formach tych oponie nadawany jest też jej specjalny wzór bieżnika oraz oznaczane są jej symbole na bocznych ścianach.
Ostatnim etapem procesu produkcji opony jest faza kontroli jakości. Proces ten składa się z : wizualnej kontroli stanu produktu, prześwietleniu promieniami rentgenowskimi oraz kontrolom jednorodności i sztywności produktu.
Dopiero po przejściu pozytywnie etapu kontroli jakości produkt jest udostępniany do sprzedaży.

Jak wygląda budowa opony?

1. Drutówka
2. Wypełniacz
3. Wykładzina wewnętrzna
4. Karkas
5. Stalowe opasanie
6. Bieżnik
7. Osłona tekstylna
8. Czoło bieżnika
9. Felga
10. Bark
11. Ściana boczna


Wiadomość z dnia: 04-11-2020
Kup opony Nokian i wygraj Toyotę CH-R FL!

Nokian Tyres ogłasza zimowy konkurs w którym do wygrania jest nowa Toyota CH-R FL.


Konkurs trwa do 30 listopada 2020 roku.

Jak wziąć udział?
•    Kup komplet opon zimowych marki Nokian
•    Zarejestruj swój zakup TUTAJ
•    Odpowiedz na pytanie konkursowe: JAK WYOBRAŻASZ SOBIE NAJLEPSZY ZIMOWY WYJAZD NA OPONACH NOKIAN TYRES?
Poza główną nagrodą można wygrać voucher na kurs nauki bezpiecznej jazdy na torze w Modlinie.
Zwycięzcy zostaną wybrani spośród wszystkich uczestników, którzy spełnią regulamin konkursu. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie https://www.nokiantyres.pl/konkurs-zima2020/  do 20 grudnia 2020 r.
Regulamin konkursu znajdziesz: TUTAJ

Wiadomość z dnia: 06-10-2020
Zimowe zwroty gotówki od Continental

Zimowa promocja firmy Continental
Continental Opony Polska razem ze sklepem Opomarket.pl oferuje zwrot gotówki za zakupione zimowe i całoroczne opony Continental. 
Wystarczy dokonać zakupu 4szt opon zimowych lub całorocznych marki Continental od 16 cali  i więcej, następnie zarejestrować dokument zakupu na stronie internetowej: contiuhp.pl
Do wygrania 2000 wypłat w formie BLIK o różnych wartościach: 
- komplet nowych opon marki Continental 18” i większych – 150 zł,
- komplet nowych opon marki Continental 17” – 100zł,
- komplet nowych opon marki Continental 16” – 50zł 
Produkty objęte promocją:
opony marki Continental zimowe i wielosezonowe do samochodów osobowych oraz SUV
Szczegółowa lista produktów objętych promocją w Regulaminie, dostępnym na stronie contiuhp.pl (szczegółowe dane na stronie będą dostępne od 12.10.2020r.)
Uczestnikiem akcji mogą być wszystkie osoby fizyczne powyżej 18 roku życia, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, które dokonały Zakupu Promocyjnego jako konsument lub w celu związanym z prowadzoną jednoosobową działalnością gospodarczą, wyłączając spółki cywilne jawne, partnerskie), która zapoznała się z Regulaminem i zaakceptowała jego treść.  
Rejestracja zakupu następuje poprzez stronę internetową contiuhp.pl, do jej przeprowadzenia konieczne jest posiadanie dokumentu zakupu. Uczestnik, który dokona prawidłowej rejestracji na stronie zostanie poinformowany przez Organizatora o otrzymaniu nagrody za pośrednictwem wiadomości SMS wysłanej pod numer telefonu komórkowego podany podczas rejestracji na stronie internetowej. Informacja o otrzymaniu nagroda zawierać będzie dane niezbędne do jej odbioru:
- datę ważności wypłaty,
- numer zlecenia,
- numer Czeku BLIK
Wysyłka Hasła BLIK i Czeku BLIK umożliwiających wypłatę gotówki w bankomacie nastąpi w ciągu 8-10 tygodni od daty zakupu opon. W przypadku zwrotu zakupionych towarów, nagroda nie zostanie wysłana. 
Odbiór nagrody ma formę wypłaty BLIK w bankomacie 
Data ważności wypłaty BLIK może wykosić maksymalnie 15 dni.
W przypadku nieodebrania nagrody w tym terminie Uczestnik traci możliwość odbioru nagrody oraz ponownego udziału w promocji. 
Czas trwania promocji od 12.10.2020 do 30.11.2020 lub do wyczerpania puli nagród.


Wiadomość z dnia: 05-10-2020
Tankowanie z Falken

AKCJA PROMOCYJNA FIRMY FALKEN

Tankuj razem z Falken i stacjami Orlen oraz Bliska.Kupiłeś zimowe lub całoroczne opony Falken w naszym sklepie internetowym? Przypominamy że przysługuje Ci prawo do otrzymania przedpłaconej karty paliwowej na kwotę 60zł – 16 cali lub 80zł – 17 cali i więcej.

Jak to działa?  
1.    Kup opony Falken z serii EUROWINTER HS01, EUROWINTER HS01 SUV, EUROALL SEASON AS200, EUROALL SEASON AS210, WILDPEAK AT3WA, EUROWINTER VAN01 lub EUROALL SEASON VAN11
2.    Wypełnij kartę uczestnictwa oraz dołącz dokument zakupu towaru
3.    Falken wyśle Ci kartę  przedpłaconą możliwą do wykorzystania na stacjach Orlen oraz Bliska. 

Szczegóły promocji można znaleźć: TUTAJ

Okres trwania: 15.09.20r. – 30.11.20r.

Zapraszamy do korzystania z akcji!


akcja promocyjna Falken - karty paliwowe - zima 2020


Wiadomość z dnia: 22-09-2020
Całoroczna NOWOŚĆ od firmy Nokian!

Już tej jesieni firma Nokian przedstawi swoim klientom całoroczną oponę Nokian SeasonProof. Nowy produkt ma być odpowiedzią na nowe oczekiwania rynku jakimi jest użytkowanie całorocznej opony w niezwykle dynamicznie zmieniających się warunkach drogowych. 

Nokian SeasonProof ma świetnie sprawować się zarówno na autostradach w słoneczne dni i temperaturze +30 stopni jak i w trakcie opadów śniegu. Dzięki nowoczesnemu, kierunkowemu wzorowi bieżnika Nokian SeasonProof ma gwarantować stabilne prowadzenie pojazdu oraz równomierne zużycie opony. 

 

 

 

Nokian Seasonproof


Centralne żebro bieżnika ma za zadanie utrzymywanie stabilności opony, a dzięki wzmocnionej strukturze bieżnika nowy SeasonProof oferuje równomierne zużycie nawet po wielu tysiącach przejechanych kilometrów. 
Dodatkowo koncepcja Season Sense łączy trzy rozwiązania wspierające zachowanie opony w zróżnicowanych warunkach pogodowych: zmodyfikowane lamele, nowoczesny kierunkowych wzór bieżnika oraz nową mieszankę krzemionki zapewniającą doskonałą przyczepność bez utraty żywotności opony i oporów toczenia. 
 
Nokian SeasonProof posiada specjalny wskaźnik głębokości bieżnika określający jego wysokość i uświadamiający użytkownikowi kiedy należy wymienić opony na nowe. Producent zaleca aby minimalna wysokość opony całorocznej wynosiła 4mm. Jest to związane z bezpieczeństwem w zimowych warunkach i lamelami które są nacięte do wysokości 4mm. Dzięki temu opona gwarantuje stabilność w trakcie nagłego hamowania i przyśpieszania.
Źródło: Materiały udostępnione przez firmę Nokian Tyres S.R.O.

Wiadomość z dnia: 14-09-2020
Nowości firmy DUNLOP w segmencie opon ciężarowych

Dunlop wprowadza nową oponę do naczep – Dunlop SP 247. Zapewnia ona większe przebiegi w stosunku do poprzednika oraz niższe opory toczenia. Opona ma posiadać 5 lub 6 żeber w zależności od rozmiaru. Nowa rzeźba bieżnika ma zoptymalizować rozmieszczenie masy dzięki czemu opona będzie się równomiernie ścierać. Dodatkowo dzięki mocniejszym barkom opona jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne.

Wszystkie opony z serii 247 posiadają oznaczenia 3PMSF oraz M+S, a więc spełniają najbardziej wymagające normy w Unii Europejskiej. Dzięki temu opony te mogą być stosowane na terenie całej Europy zarówno w czasie lata jak i zimy. Należy zaznaczyć że każda z opon Dunlop 247 może podlegać bieżnikowaniu.

Na ten moment model jest dostępny w dwóch rozmiarach: 435/50r19.5 oraz 385/65r22.5.

Źródło: https://www.dunlop.eu/dunlop_plpl/tires/truck/sp-247/
Źródło: https://www.dunlop.eu/dunlop_plpl/tires/truck/sp-247
  1. Zoptymalizowana struktura żeber zapewnia równomierne zużycie bieżnika oraz większą odporność na uszkodzenia mechaniczne w trakcie eksploatacji.
  2. Oznaczenie 3PMSF a co się z tym wiąże lamele na bieżniku zapewniają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. Lamele mają głębokość do 2/3 nowego bieżnika opony.
  3. Specjalna sieć polimerów wchodzących w skład mieszanki gumy zapewnia niskie opory toczenia oraz długą żywotność opony.
  4. Specjalna, grubsza warstwa gumy zapewniająca dłuższą żywotność produktu, oraz większą odporność na uszkodzenia mechaniczne
Źródło: https://myway.goodyear.com/p/572202
Źródło: https://myway.goodyear.com/p/572202
Źródło: https://myway.goodyear.com/p/572202
Źródło: https://myway.goodyear.com/p/572202


Wiadomość z dnia: 06-08-2020
No to można wymieniać opony czy nie? W obecnej sytuacji związanej ze stanem epidemii.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem z dnia 07.04.2020
Temat epidemii, ogarniczeń nałożonych na nas - i duża ilość nieprecyzyjnych informacji - a co z oponami? Jeździć na zimówkach?

Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego przygotowało opinie prawną, z której jednoznacznie wynika, że udawanie się na wymianę opon z zimowych na letnie spełnia definicję koniecznych czynności życia codziennego:

W opinii czytamy: 

„Należy przyjąć, że wymiana opon w pojeździe prywatnym jest elementem zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Przynajmniej w sytuacji kiedy do załatwiania tego typu spraw danej osobie niezbędny jest sprawny samochód. Wynika to z faktu, że opony są kluczowym elementem bezpieczeństwa pojazdu. Opony przy prędkości autostradowej obracają się ponad 1000 razy na minutę. Są drugim, a w samochodach z turbiną, trzecim najszybciej obracającym się elementem pojazdu po wałku w silniku. To od jakości, klasy i przeznaczenia opon zależy przyczepność pojazdu, a tym samym czas reakcji całego pojazdu na manewry kierowcy, przede wszystkim na hamowanie. Pamiętajmy, że przy wypadkach nawet ten jeden metr “w tą czy w tamtą” ma niekiedy kluczowe znaczenie dla ludzkiego życia – czy to dla osób w pojeździe, czy dla pieszych.”


Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł z odnośnika poniżej.

 

Ostra reakcja PZPM, PZPO i ZDS za mandaty nakładane za wymianę opon!
Wiadomość z dnia: 07-04-2020
Dzięki Falken - Ty tankujesz! - akcja promocyjna

TANKOWANIE I ZAKUPY NA TWOJEJ STACJI ORLEN!
Za zakup jednego kompletu opon letnich Falken (4 sztuki od 16 cali*) serii AZENIS FK510, AZENIS FK510 SUV, LINAM VAN01, ZIEX ZE310 ECORUN, ZIEX ZE914, WILDPEAK A/T i SINCERA SN110 otrzymasz od Falken kartę, która może zostać wykorzystana na stacjach ORLEN i BLISKA na paliwo i zakupy o wartości: 16 cali = 60 zł*, 17 cali i większe = 80 zł*
 
Czas trwania promocji:
15 marca - 31 maja 2020
 
 
 
Co należy zrobić:
1. W ramach tej promocji kup cztery opony Falken (od 16 cali*).
2. Wypełnij Kartę uczestnictwa.
3. Włóż ją razem z fakturą za opony do koperty i wyślij do Falken.
Opłatę pocztową pokrywamy my!
 
* Warunki uczestnictwa: Za zakup jednego kompletu opon letnich Falken (4 sztuki od 16 cali*) serii AZENIS FK510, AZENIS FK510 SUV, LINAM VAN01, ZIEX ZE310 ECORUN, ZIEX ZE914, WILDPEAK A/T i SINCERA SN110 otrzymasz od Falken kartę, która może zostać wykorzystana na stacjach ORLEN i BLISKA na paliwo i zakupy o wartości: 16 cali = 60 zł*, 17 cali i większe = 80 zł* Gdzie? W punktach sprzedaży Falken w Polsce. Promocja w punktach sprzedaży Falken w Polsce trwa od 15 marca – 31 maja 2020. Więcej informacji na stronie: win-with-falken.com. Karta zakupowa ORLEN jest ważna na wszystkich stacjach benzynowych Orlen i Bliska w Polsce (nie ma zastosowania do usług świadczonych przez osoby trzecie, np. Lotto). Oferta dotycząca nabycia opon zimowych wymienionych wyżej serii, skierowana jest do odbiorców pełnoletnich oraz przedsiębiorców, czyli osób prowadzących własną działalność oraz wykonujących wolne zawody, spółek cywilnych i osób prawnych, oile na prowadzoną działalność zarejestrowanych jest maksymalnie 10 pojazdów.W przypadku spółek cywilnych i osób prawnych konieczne jest podanie imienia i nazwiska osoby uprawnionej do zysku. Oferta nie może zostać scedowana ani przeniesiona i obowiązuje tylko do wyczerpania zapasów. W promocji mogą wziąć udział wszyscy pełnoletni posiadacze prawa jazdy. Do uczestnictwa w promocji nie są uprawnieni pracownicy firmy Falken Tyre Europe GmbH, firmy Orlen oraz członkowie ich rodzin, jak również pracownicy punktów sprzedaży Falken i stacji benzynowych Orlen biorących udział w promocji. Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej, jak również wypłata zysku czy salda karty wgotówce są wykluczone. Uwzględniane będą jedynie karty uczestnictwa z załączoną kopią faktury od dystrybutorów w Polsce. Promocja jest ograniczona: na jedną kopię faktury przypada tylko jedna karta zakupowa ORLEN. Aby zgłoszenie było ważne, należy kompletnie i czytelnie wypełnić wszystkie pola w karcie uczestnictwa. Wypełniony wniosek wraz z dowodem zakupu należy oddać w punkcie sprzedaży Falken, nadesłać pocztą albo faksem, lub przesłać scan dokumentów na adres e mail w terminie do 15 czerwca 2020. bonpaliwowy@falkentyre.com. Zwycięzcy, którzy otrzymają zestawy Bluetooth ROCKSTER CROSS, zostaną wyłonieni w drodze losowania spośród wszystkich
uczestników zarejestrowanych na stronie campaign.falkentyre.com.


Wiadomość z dnia: 18-03-2020
UWAGA! Inwentaryzacja

Szanowni Klienci.
W dniach od 31 grudnia do 6 stycznia dział sprzedaży internetowej OPOMARKET będzie nieczynny ze względu na prowadzoną inwentaryzację i święta wypadające  w międzyczasie. 
Wszystkie zamówienia złożone od 30 grudnia od godziny 14-tej będą zrealizowane dopiero od 7 stycznia (wtorek) z dostawą od 8 stycznia (środa).
 
Za utrudnienia przepraszamy.
 


Wiadomość z dnia: 30-12-2019
Opony całoroczne - czy i kiedy warto je kupić?

Opony całoroczne - kiedy warto stosować?
 
Stosując opony sezonowe - lato/zima dwa razy w roku użytkownik staje przed wieloma dylematami. 
Wymieniać? Nie wymieniać? W jakim stanie są moje opony? Wytrzymają kolejny sezon? Jaki koszt nowych? Długie kolejki w serwisie? Czy serwis podoła czujnikom TPMS czy znów będzie konieczna wizyta w ASO po zmianie opon? 
A najważniejsze pytania zazwyczaj dotyczą kwestii finansowych - koszt zakupu 8szt opon do jednego pojazdu i koszt usług wymiany opon/programowania czujników dwa razy w roku.
 
Na rynku opon istnieje jednak alternatywa - opona wielosezonowa.
Co to takiego i czy to, aby nie pozorna oszczędność?
Oczywiście - opona wielosezonowa jest pewnego rodzaju kompromisem, ale może warto go rozważyć jeżeli spełniasz poniższe kryteria:
- użytkujesz samochód głównie w mieście, 
- przebiegi roczne nie przekraczają 8-10tys. km,
- poruszasz się samochodem miejskim lub kompaktowym o umiarkowanych osiągach,
- jesteś świadomym kierowcą i liczysz się z faktem, że w ekstremalnych warunkach pogodowych opona może nie sprostać oponie sezonowej
Jeśli tak to Twój wybór na pewno okaże się słuszny.
 
Kupując oponę wielosezonową zyskujesz oszczędność czasu i pieniędzy, nie tracąc przy tym znacząco na komforcie i bezpieczeństwie.
Kształt bieżnika oraz zastosowana mieszanka ma radzić sobie dwanaście miesięcy w roku. 

Z czym to się wiąże?
- bieżnik niejednokrotnie bardziej przypomina zimowy niż letni, ma jednak nieco mniej lameli niż opona typowo zimowa
- mieszanka gumowa powinna mieć większą odporność na ścieranie z uwagi na fakt dłuższej rocznej eksploatacji niż opona sezonowa
- bardzo dobre odprowadzanie wody i odporność na aquaplaning - ze względu na głębokość i kształt bieżnika
- gorsze parametry w ekstremalnych warunkach - głęboki śnieg, wysokie prędkości, wysokie temperatury
- uniwersalność i bezpieczeństwo podróżowania w zmiennych warunkach (wiosna, jesień)
 
Rynek opon wielosezonowych nieustannie się rozwija. Nowe mieszanki, wzory bieżników, szeroka paleta rozmiarów i produktów. 
Dlatego wybierając oponę przeanalizuj, czy Tobie na pewno potrzebne są dwa komplety?
Może wystarczy opona całoroczna?
Sprawdź i wybierz odpowiedni produkt z naszej szerokiej oferty.


Wiadomość z dnia: 03-09-2019
Dodatkowe oznaczenia mogące występować na oponach

LI - wskaźnik maksymalnej nośności
SI - wskaźnik maksymalnej prędkości użytkowania
TL - opona bezdętkowa
TT - opona dętkowa
R - opona o konstrukcji radialnej
M+S - oznaczenie wymagane na oponach zimowych i całorocznych (z ang. błoto+śnieg)
LT - znak postawiony przed rozmiarem opony, wskazuje że jest to ogumienie do samochodów 4x4 i lekkich ciężarówek (oznaczenie USA)
P - znak przed rozmiarem opony wskazuje, że jest to ogumienie do samochodów osobowych (oznaczenie USA)
ULW - zastosowanie w konstrukcji opony kordów aramidowych
S1 - niższe opory toczenia ( oznaczenie Michelin )
DT1 - zwiekszona przyczepnośc ( oznaczenie Michelin )
E  - zoptymalizowane opory toczenia do wymagań oryginalnego wyposażenia ( oznaczenie Continental )
REAR - opona dedykowana na oś tylną ( oznaczenie Continental )
G3 - bieżnik opony z trzema rowkami ( oznaczenie Continental )
G4 - bieżnik opony z czterema rowkami ( oznaczenie Continental )
Reinf. (RF) - wzmocniona ( oznaczenie Continental )
FR - pierścień ochraniający felgę ( oznaczenie Continental )
XL, RFD - zwiększona nośność
MFS lub FP - ochraniacz felgi ( oznaczenie Goodyear )
SEAL (CS) - opona z systemem samouszczelniającym ( oznaczenie Continental )
SSR - self supporting runflat tyre ( oznaczenie Continental )
ROF - opony typu Run on Flat ( oznaczenie Goodyear )
DSST / EMT - opony typu Run on Flat ( oznaczenie Goodyear )
r-f - opony typu Run on Flat ( oznaczenie Pirelli )
RFT -  opony typu Run on Flat ( oznaczenie Bridgestone )
JLB - bezkońcowe opasanie nylonowe
BLT - wypukłe czarne litery
BSW - czarne litery
OWL - białe litery
RBL - czarne wklęsłe litery
RWL - wypukłe białe litery
* - wyposażenie oryginalne w samochodach BMW
# - wersja bieżnika stosowana w wyposażeniu oryginalnym ( oznaczenie Continental )
OE - opony na pierwszym wyposażeniu
AO - homologacja Audi
B - homologacja Volkswagen
C1 - homologacja Chrysler Viper
DC - homologacja Daimler Chrysler
FI - homologacja Fiat
FO - homologacja Ford
HO - homologacja Honda
J - wyposażenie oryginalne w samochodach Jaguar
K1 - homologacja Ferrari
MO - homologacja Mercedes - Benz
M3 - wyposażenie oryginalne w samochodach BMW klasy M
NO, N1, N2 - homologacja Porsche
PE - homologacja Peugeot
RE - homologacja Renault
RO1 - homologacja Audi seria R i S
TO - homologacja Toyota
TO RR - homologacja Toyota wersja RPA


Wiadomość z dnia: 16-03-2019
Baza wiedzy - samochód a "żar tropików", czyli słów kilka o klimatyzacji.Klimatyzacja – luksus czy znak czasu?

  W przeciągu ostatnich kilku lat klimatyzacja z luksusu stała się jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu. O ile większość użytkowników pojazdów zdaje sobie sprawę z konieczności wymiany oleju, filtrów itd. to znajomość konieczności obsługi klimatyzacji budzi wiele zastrzeżeń. Kiedy temperatury na zewnątrz wzrastają, użytkownicy przypominają sobie o klimatyzacji. Niestety często w okresie zimowym częściowo zapominamy o tym elemencie wyposażenia, co jest błędem. Klimatyzacja wykazuje zalety nie tylko latem, ale także w czasie innych pór roku : przykładowo zapobiega parowaniu szyb. Klimatyzacja to standard, który dodatnio oddziałuje także na bezpieczeństwo. Podczas jazdy w sezonie letnim kierowca zachowuje koncentrację, ponieważ w kabinie panuje przyjemny chłód. Jedzie on dłużej skoncentrowany oraz odprężony, dłużej zachowuje spostrzegawczość oraz zdolność do reakcji.    Pomimo prostej obsługi klimatyzacji, nie należy zapominać, że za tym wszystkim kryje się skomplikowany układ techniczny.Celem zapewnienia prawidłowej pracy klimatyzacji konieczne jest m.in. utrzymanie szczelności układu, odpowiedniego ciśnienia czynnika roboczego, oraz jego nasycenia olejem smarującym kompresor klimatyzacji. Czynnik chłodniczy oraz olej absorbują wilgoć. W celu utrzymania wymaganych parametrów oba składniki muszą mieć kontakt ze specjalnym filtrem, który zatrzymuje nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne ale też wychwytuje parę wodną. Woda prowadzi do korozji układu sprężarki i spowodować jej uszkodzenie. Jeśli klimatyzacja długo nie jest uruchamiana, to smarne dodatki mogą się wytrącać z płynu i przestać spełniać swoją funkcję. W rezultacie proces starzenia gumowych uszczelnień w układzie klimatyzacji przybiera na sile. Stąd już tylko krok do pojawienia się nieszczelności, przez które czynnik chłodzący może wydostać się na zewnątrz. Skuteczność klimatyzacji zależy w głównej mierze od ilości czynnika chłodniczego, czyli gazu R123a, którym napełniony jest układ. Klimatyzacja nie będzie prawidłowo działać jeśli będzie go za mało. Układ powinien być całkowicie szczelny. Czynnik roboczy w formie gazowej ma zdolność dyfuzji przez przewody gumowe i uszczelki w miejscach łączenia i w ten sposób ulatnia się do atmosfery. W ciągu roku ucieka do 10-15 % czynnika. Spadek ciśnienia czynnika powoduje obniżenie sprawności chłodzenia. Dodatkowo zmniejszona ilość czynnika chłodzącego sprawia, że nie jest właściwie smarowana sprężarka, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Smarowanie kompresora zapewnia specjalny olej, który jest transportowany przez czynnik chłodniczy R134a.Wadliwa klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?

   Filtr pyłkowy Państwa instalacji bardzo ciężko pracuje – odfiltrowuje z powietrza pył, kurz, zarodniki i inne zanieczyszczenia – do 300m³ powietrza zewnętrznego na godzinę. Łatwo sobie wyobrazić, że po około roku jest on już "nasycony" i musi być wymieniony. Jednakże źle konserwowane instalacje powodują jeszcze gorsze zagrożenia. Parownik- część systemu klimatyzacji i wentylacji – znajdujący się pod tablicą rozdzielczą, w wilgotnym i ciemnym otoczeniu. Dla bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów jest to idealna przestrzeń życiowa. Zarazki te przechodzą dalej przez system wentylacji do wnętrza pojazdu. U osób wrażliwych wywołują one – poza niebezpieczeństwem choroby – rozmaite reakcje alergiczne, jak np. kichanie, kaszel, łzawienie oczu. Dlatego też nie należy czekać z konserwacją klimatyzacji, aż nieprzyjemny zapach z wentylacji w drastyczny sposób przypomni Państwu o zagrożeniu dla zdrowia. Regularna dezynfekcja parownika rozwiązuje ten problem : wszelkie zarazki są trwale usuwane i klimatyzacja nie budzi wątpliwości pod względem higienicznym.
Ponadto jeśli w pojeździe jest gorąco, organizm ludzki szybciej ulega zmęczeniu. Dodatkowo reakcje są spowolnione, a koncentracja jest słabsza. Powoduje to znaczący wzrost zagrożenia wypadkiem. Środkiem zaradczym są instalacje klimatyzacyjne, wystarczająco ochładzające wnętrze pojazdu. Jednakże te korzyści pod względem bezpieczeństwa są zagwarantowane tylko wtedy, gdy instalacja pracuje nienagannie. To z kolei wymaga regularnych konserwacji.


Jak więc serwisować?

  Wbrew powszechnie panującym opiniom instalacja klimatyzacyjna w samochodzie nie jest bezobsługowa. Przez węże i ich połączenia ,oraz poprzez uszczelniacze stosowane w kompresorach klimatyzacji może ubyć rocznie – w drodze " naturalnego parowania" – do 15 % środka chłodzącego ( nazywamy to wtedy ubytkiem sezonowym ). Ma to znaczący wpływ na wydajność chłodzenia . Jeśli ubytek czynnika jest wyższy ,to mamy już do czynienia z nieszczelnością układu , którą należy zdiagnozować , a następnie usunąć. Poza tym, tego rodzaju skomplikowany układ wymaga kompetentnych warsztatów, mogących go skontrolować i poddać obsłudze technicznej. Sporadyczna kontrola nie wystarczy, aby wyeliminować drogie naprawy będące skutkiem braku właściwego serwisowania. Prawidłowa eksploatacja układu klimatyzacji wymaga, aby przynajmniej raz w roku poddać go okresowemu przeglądowi. Rutynowego przeglądu klimatyzacji samochodowej wcale nie należy robić koniecznie przed letnim sezonem. Zabieg ten można wykonać już wiosną, zanim nadejdą upały.   Bardzo istotna jest również okresowa dezynfekcja układu klimatyzacji i wnętrza pojazdu. Wilgoć powstająca na parowniku tworzy wraz z brudem i z kurzem idealne podłoże dla grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Może to powodować przykry zapach wydostający się z otworów nawiewowych. Aby go zlikwidować stosuje się różne metody chemiczne i mechaniczne, które mają za zadanie nie tylko oczyścić układ nawiewu ale przede wszystkim go odkazić. Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zapachu i walki z grzybami i bakteriami jest obecnie tzw. ozonowanie. Jest procesem bezinwazyjnym, bezpiecznym (brak środków chemicznych) ale przede wszystkim najskuteczniejszym. Ozon zapewnia całkowite odkażenie mikrobiologiczne a także skutecznie likwiduje dym papierosowy oraz zapachy zwierzęce. Zapach po ozonowaniu określa się jako „zapach po burzy”. Oznacza to wyraźnie wyczuwalną świeżość i czystość powietrza.


A jak postępować z parownikiem? 

Wilgotne ciepłe powietrze jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, pleśni i zarodników grzybów, które powstają na powierzchni parownika układu klimatyzacji generując nieprzyjemne zapachy.
                   

  Zanieczyszczony parownik układu klimatyzacji generuje nieprzyjemny zapach. W przypadku bardzo mocno zanieczyszczonych parowników ich dezynfekcja ogólnie stosowanymi środkami może okazać się mało skuteczna. Zaleca się wtedy wykonanie mycia parownika połączonego z dezynfekcja kanałów wentylacyjnych. W wyniku zastosowania wysoce wydajnego środka chemicznego BG Frigi-Fresh® i odpowiednich technologii mycia można w sposób skuteczny dokonać eliminacji bakterii, pleśni i grzybów będących przyczyna nieprzyjemnych szkodliwych zapachów.

BG Frigi-Clean® szybko i skutecznie usuwana bakterie, pleśnie i grzyby przywracając wydajność chłodzenia oraz odświeża wnętrze pojazdu


Czy sprężarka również podlega okresowej konserwacji? 

Wilgoć to najgroźniejszy wróg układu klimatyzacji. Jedna kropla wilgoci, która nie może zostać wchłonięta przez substancję osuszającą może spowodować nieodwracalne uszkodzenia części układu klimatyzacji. Nawet niewielkie ilości wilgoci powodują korozję parownika, sprężarki, zwoji kondensatora oraz innych metalowych części. Okresowo przy obsłudze układu klimatyzacji zaleca się wykonanie konserwacji sprężarki poprzez zastosowanie środka BG Universal Frigi-Quiet® mającego ochronne działanie na elementy aluminiowe, zawory, instalacje i przewody metalowe. Zastosowanie preparatu wycisza pracę sprężarki i wydłuża eksploatację jej elementów działa ochronnie na elementy aluminiowe, zawory, instalacje i przewody metalowe, zawiera fluorescencyjny barwnik, który przy użyciu promieni UV pomaga w znalezieniu wycieków. Preparat jest kompatybilny ze wszystkimi sprężarkami, z czynnikami R-12, R-22, R-134a i CO2.  Zastosowanie preparatu pomoże zapobiec problemom z układem klimatyzacji. Spowoduje:
• wyciszenie pracy sprężarki i wydłuży eksploatację jej elementów,
• zredukuje koszty napraw,
• zapobiegnie korozji układu klimatyzacji,
• pomoże uniknąć kosztów napraw sprężarki,
• wydłuży żywotność sprężarki,
• pomoże zlokalizować ewentualne wycieki,
• jest kompatybilny z PAG i olejami mineralnymi.

źródło i więcej na: www.boma.pl 

Wiadomość z dnia: 04-03-2019
Opona Firestone Roadhawk - ciekawa propozycja w segmencie klasy średniej.

Firestone oponę RoadHawk wprowadził w roku 2017 na europejski rynek. Model został tak zaprojektowany, aby zapewniał doskonałą przyczepność na mokrej nawierzchni i służyły kierowcom jak najdłużej.
 
Firestone Roadhawk jest przeznaczone dla kierowców jeżdżących zarówno po mieście, na autostradach, jak i dla tych, którzy codziennie wyruszają w krótkie trasy. Potrzebują oni opon zapewniających wydajność w różnych warunkach: na mokrych nawierzchniach, w korku oraz podczas nagłego hamowania i przyspieszeń na drogach szybkiego ruchu. W skrócie – potrzebują opon, na których zawsze mogą polegać.Nowe opony Firestone Roadhawk zostały poddane testom przez największy niezależny instytut TÜV SÜD i otrzymały prestiżowy certyfikat TÜV SÜD.
 
Najlepsze na mokrej nawierzchni
 
Nowy wzór bieżnika oraz specjalne komponenty zastosowanej mieszanki pozwoliły oponom Firestone Roadhawk osiągnąć najwyższy z możliwych poziomów przyczepności na mokrej nawierzchni. Opony mogą pochwalić się klasą A na unijnych etykietach. Informuje ona o przyczepności na mokrej nawierzchni, poziom A oznacza zaś najwyższą wydajność w danej klasie opon. Tym samym Firestone Roadhawk pobiły wiele innych marek opon z sektora premium.
 
Najlepsze w hamowaniu na suchej nawierzchni
 
Testy przeprowadzone przez niezależny instytut TÜV SÜD dowiodły, że Roadhawk są najlepsze w swojej klasie także w hamowaniu na suchej nawierzchni. Opony osiągnęły dystans hamowania do 3 m krótszy od konkurencyjnych opon w swojej klasie.
 
Design stworzony z myślą o wytrzymałości
 
Roadhawk zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić niezawodną jakość ogumienia przez cały cykl życia opony. Niezależne testy przeprowadzone przez TÜV SÜD udowodniły, że Firestone Roadhawk wyprzedza swoich konkurentów na mokrej nawierzchni po przejechaniu 20 tys. km.
Roadhawk gwarantują także równomierne zużycie bieżnika nawet do 20% większe w porównaniu do poprzedników – Firestone TZ300.
 
Firestone Roadhawk będą dostępne w rozmiarze od 15 do 19 cali.

Opony RoadHawk kupisz >>TUTAJ<<
źródło: http://news.pasjabridgestone.pl/nowa-opona-firestone-roadhawk/


Wiadomość z dnia: 22-10-2018
Dlaczego warto kupować nowe opony zimowe, a nie używane?

Dlaczego warto kupować opony nowe, a nie używane?
Czasem nowe opony klasy premium okazują się zbyt drogie i człowiek się zastanawia czy lepiej kupić używane, czy może sięgnąć po segment niższy niż premium.
 
Kierowca czasem stoi przed dylematem – brak funduszy na opony klasy premium, a w głowie myśl – no to używane.
 
Dlaczego trzeba być szczególnie ostrożnym kupując używane opony?
Po pierwsze naszym zdaniem - trzeba rozwiać mit mówiący, że opony używane sprowadzone do nas zza zachodniej granicy są takie super.
Jak to?
Tak, że nasi zachodni sąsiedzi (to stamtąd pochodzi duża część importu opon używanych) nie zmieniają opon bez powodu.
Co mogło być nie tak z oponą?

Wiele rzeczy.
                Przykładowo, graniczną wartością dla opony zimowej i jej parametrów trakcyjnych jest 4mm wysokości bieżnika. A to niecałe 50% wartości opony nowej. I nieświadomy Użytkownik może pomyśleć, że bieżnika do zużycia na oponie jest przecież jeszcze dużo. Co z tego, skoro parametry takej opony będą gorsze niż najtańszej nawet nowej opony zimowej.
                Kolejny przykład. Uszkodzenia opony widoczne dopiero po pneumatycznym jej sprawdzeniu. Oglądasz oponę, która z wyglądu jest prawie jak nowa a w cenie używki. Bierzesz. Jedziesz do wulkanizatora a tam okazuje się, że opona ma uszkodzenia struktury wewnętrznej (nośnej) i jest do wyrzucenia. W efekcie zmarnowane pieniądze i wracasz do zakupów.
                I jeszcze jeden przykład. Wysoki bieżnik, duże zainteresowanie, więc niewiele więcej sprawdzasz. Zakup i wracamy z oponami do samochodu. Potem dopiero okazuje się, że bieżnik może i wysoki, ale opona ma 10 lat. Nie ma co prawda żadnego umocowania w przepisach zakazujących jazdy na takich oponach, niemniej... Poprostu jeździmy na oponach do 10 lat od daty produkcji. Potem guma twardnieje, parcieje, traci parametry. Nie wolno.
                Dobra, jeszcze jeden. Znalazłem fajne opony. Mają 6lat i 4,5mm bieżnika (sprawdź, częsty przypadek). No i tu trzeba podkreślić, że na mokrej nawierzchni głębokość bieżnika ma kluczowe znaczenie. Jeśli bieżnik jest zbyt płytki to spada odporność opony na aquaplaning (utratę przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą). Badania pokazują punkt załamania się parametrów jezdnych, który następuję przy wartości około 4,5mm. Nie ma sensu więc kupować bieżnika, którego realnie został Ci jeden milimetr.
 
No to nasuwa się kolejne pytanie - co lepsze - premium 6mm czy budżetowa nowa (~8mm). Przy przewadze wieku nowej opony, lub właściwie przechowywanej nieużywanej lepiej wybrać oponę budżetową nową. Bieżnik wyższy o 2mm to naprawdę istotny atut.
 
Czy ma to potwierdzenie w fachowym źródle?
Sprawdź testy używanej premium vs tania nowa opona.
Na mokrej nawierzchni opona używana najlepszego nawet producenta wypada gorzej od nowej opony budżetowej europejskiej. Wynika to z różnicy w wysokości bieżnika, oraz z procesów starzenia się używanych opon (o ile przechowywane we właściwych warunkach, nieużywane - nie niszczeją szybko, o tyle wystawione na działanie promieni UV oraz innych czynników zewnętrznych procesy występują szybciej.
 
Ze zdań powyżej wysnuć można słuszny wniosek:
Jeśli budżet domowy nie pozwala na zakup opon zimowych z segmentu premium, to trzeba sprawdzić ofertę opon tanich – ale jednak nowych! Często są w cenach opony bieżnikowanej lub właśnie używanej klasy premium.
 
Do tego właśnie serdecznie Was zapraszamy!


Wiadomość z dnia: 29-09-2018
Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?
 
Muszę wymieniać opony letnie na zimowe czy tylko mogę? Kiedy? Najlepiej w październiku? Czy jak spadnie śnieg? Albo w grudniu?
 
To często zadawane pytania związane z bardzo ważną kwestią - bezpieczeństwem. Zadają sobie je kierowcy każdego roku. Polskie przepisy w tej kwestii nie pomagają - nie ma regulacji nakazujących wymianę opon na zimowe.
 
No to wymieniać czy nie?
Wymieniać! Wymieniać koniecznie opony na zimowe.
Opony zimowe od letnich różnią się w sposób diametralny. Kształt czoła bieżnika, rodzaj mieszanki gumowej, ilość nacięć klocków bieżnika (tzw. lameli) - to wszystko powoduje, że opony są całkowicie inne. Opona w wersji zimowej jest tak zaprojektowana, aby przy ujemnych temperaturach zachować najwyższe możliwe parametry - a za tym bezpieczeństwo. Mieszanka gumowa, z której powstają opony zimowe zawiera krzemionkę i silikon - to dzięki nim w ujemnych temperaturach są elastyczne. 
 
Skutki niedostosowania właściwych opon do panujących warunków drogowych są ogromne i często dramatyczne.
Kiedy wymieniać?
Kiedy średnia dobowa temperatura oscyluje w okolicy 7 stopni celsjusza.
Kiedy jest największy wybór opon zimowych?
Właśnie teraz - dostawy opon zimowych są już w magazynach. Sprzedawcy mają wystarczającą ilość czasu na pomoc Kierowcy w doborze właściwego modelu opony. 
 
 
Jak ta kwestia rozwiązana jest w Europie?
Europa w tej materii jest podzielona. Nie ma jednej globalnej zasady. Opowiązek wymiany opon na zimowe został wprowadzony m.in. na terenie:
 
Niemiec - opony zimowe - nowe prawo drogowe określa, że pojazd powinien być wyposażony zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że zimą opony muszą być przystosowane do warunków drogowych. Opony zimowe muszą  oznakowane symbolem M+S lub płatkiem śniegu.
 
Austrii - w przypadku samochodów osobowych oraz lekkich samochodów dostawczych do 3,5 tony wymagane jest posiadanie wyposażenia zimowego w terminie od 1 listopada do 15 kwietnia następnego roku. Opony zimowe powinny znajdować się na wszystkich kołach pojazdu.
 
Słowacji - obowiązek używania opon zimowych w okresie od 15 listopada do 15 marca.
 
Czech - używanie opon zimowych obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Opony zimowe powinny być zamontowane w następujący sposób:
Pojazdy do 3,5 tony: opony zimowe o głębokości rzeźby bieżnika min. 4mm, na wszystkich kołach pojazdu;
Pojazdy powyżej 3,5 tony: opony zimowe o głębokości rzeźby bieżnika min. 6 mm, na wszystkich kołach pojazdu.
 
Włochy - w regionie Val d’Aoste obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych w okresie od 15 października do 15 kwietnia.W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują nań znaki drogowe. 
 
Francja - zaleca się używanie opon zimowych M+S o głębokości rzeźby bieżnika min. 3,5 mm. Na terenach górskich odpowiednio ze wskazaniami znaków drogowych obowiązek jazdy na oponach zimowych.
 
 
 
 


Wiadomość z dnia: 02-09-2018
Oznaczenia opon rolniczych/przemysłowych

Co oznacza ten symbol ?

Opony rolnicze i przemysłowe - słowniczek oznaczeń.

Ilość różnego rodzaju oznaczeń i parametrów zwiazanych z oponami (a szczególnie przemysłowymi i rolniczymi) jest bardzo duża. W tym artykule staraliśmy się zebrać te najważniejsze i najczęściej spotykane, które decydują o zastosowaniu czy parametrach opony.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury.

OznaczenieOpis

5.50-16

Oznaczenie rozmiaru opon przednich. W podanym przykładzie:

5.50
szerokość opony w calach
- (myślnik)
opona diagonalna
16
średnica obręczy w calach

11.5/80-15.3

Oznaczenie rozmiaru opon do maszyn rolniczych. W podanym przykładzie:

11.5
szerokość opony w calach
80
wsokość profilu
- (myślnik)
opona diagonalna
15.3
średnica obreczy w calach

66 x 43.00-25

Oznaczenie rozmiaru opon flotacyjnych. W podanym przykładzie:

66
przybliżona średnica całkowita w calach
43.00
szerokość opony w calach
- (myślnik)
opona diagonalna
25
średnica obręczy w calach

18.4R38 144 A8 143B

Oznaczenie rozmiaru opon radialnych (standardowe). W podanym przykładzie:

18.4
szerokość opony w calach
R
oznacza oponę radialną
38
średnica obręczy w calach
144 A8
indeks nośności (144) i prędkości (A8)
143B
indeks nośności (143) i prędkości (B)

520/70R38

Oznaczenie rozmiaru opon radialnych (metryczne). W podanym przykładzie:

520
szerokość opony w mm
70
wysokość profilu
R
oznacza oponę radialną
38
średnica felgi w calach

PR

(ang. Ply Rating) Symbol spotykany na oponach diagonalnych informujący o współczynniku nośności (indeks nośności).

Liczba przy symbolu oznacza ilość warstw płócien użytych w konstrukcji opony. Wywodzi się ona z okresu gdy do budowy opon wykorzystywano nici bawełniane i wtedy była to faktyczna liczba warstw kordu osnowy.

Obecnie używane w konstrukcji opon nowoczesne włókna sztuczne spowodowały, że ilość warstw jest zwykle mniejsza a współczynnik PR jest tylko odpwiednikiem ich ilości w starej technologii (nici bawełnianych). Na przykład opona z indeksem PR8 faktycznie ma 4 warstwy z włókien nylonowych.

Większy indeks PR oznacza wyższą nośność przy zachowaniu tej samej predkości (A6 = 30km/h).

W oponach o konstrukcji radialnej stosowany jest inny sposób oznaczania nośności zależny od indeksu prędkości.

TT
TL

(ang. Tube Less, Tube Type) Określa czy opona wymaga, cz nie stosowania dętki.

TT
opona wymaga zastosowania dętki
TL
opona bezdętkowa

A1..A8
B..G

Indeks prędkości, gdzie:

A1
5 km/h
A2
10 km/h
A3
15 km/h
A4
20 km/h
A5
25 km/h
A6
30 km/h
A7
35 km/h
A8
40 km/h
B
50 km/h
C
60 km/h
D
65 km/h
E
70 km/h
F
80 km/h
G
30 km/h

Indeks prędkości oznacza prędkość, przy której opona może przenosić obciążenie podane w indeksie nośności.

   


Wiadomość z dnia: 27-06-2018
Możliwe nieprawidłowe zużycie opon i ich uszkodzenia - jak rozpoznać przyczynę? Poradnik.

Możliwe uszkodzenia opon, nieprawidłowe zużycie


Opona może zostać uszkodzona na wiele sposobów i na różnych etapach ich użytkowania. Chcemy przybliżyć trochę temat uszkodzeń opon. Artykuł nie wyczerpuje tematu ale zawiera sporą dawkę wiedzy.
 

Na uszkodzenie mechaniczne opon wpływ mogą mieć:

montaż i serwis,
ciśnienie eksploatacyjne,
stan układu kierowniczego,
stan układu zawieszenia pojazdu,
nieprawidłowa eksploatacja,
oddziaływania inne.
 
 

Uszkodzenia opony przy montażu.


Przyczyną mogą być:
montaż bez pasty,
ostra krawędź montażownicy.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
uszkodzenie opony przy montażu
 
 

Nadmierne, środkowe zużycie bieżnika.


Przyczyną mogą być:
za wysokie ciśnienie w kole,
jazda "na pusto" z wysokim ciśnieniem.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
zużycie centralnej części bieżnika
 
 

Nadmierne zużycie barków opony


Przyczyną mogą być:
za niskie ciśnienie w kole,
przeciążenie osi pojazdu.
 
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
zużycie barków opony
 

Zniszczenie oponyPrzyczyną mogą być:
jazda ze zbyt małym ciśnieniem,
strata ciśnienia poprzez:
nieszczelne wentyle,
uszkodzenie dętki lub ochraniacza,
mikropęknięcia felgi.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
zniszczenie opony
 
 
Nieprawidłowe, jednostronne zużycie bieżnika

Przyczyną mogą być:
kąt pochylenia koła „dodatni” i  poza tolerancją – zużycie bieżnika  opony od zewnętrznej strony 
kąt pochylenia koła „ujemny” i poza tolerancją – zużycie bieżnika  opony od wewnętrznej strony 
zbieżność kół „dodatnia”, koła zbieżne poza tolerancją – zużycie  bieżnika od zewnętrznej strony
zbieżność kół „ujemna”, koła rozbieżne poza tolerancją – zużycie bieżnika od wewnętrznej strony 
przestawienie osi kół
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
jednostronne zużycie opony
 

Zużycie schodkowe

 
Przyczyną mogą być:
duża zbieżność kół – widoczne ślady na zewnętrznej stronie bieżnika,
duża rozbieżność kół – widoczne ślady na wewnętrznej stronie,
pojazdy o wysoko usytuowanym środku ciężkości, (samochody terenowe, Vany)
niewłaściwy dobór rzeźby bieżnika do warunków eksploatacji.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
zużycie schodkowe opony, ząbkowanie
 
 

Nieregularne, wielomiejscowe zużycie


Przyczyną mogą być:
luzy w zawieszeniu, 
niesprawne amortyzatory,
anomalie funkcjonowania systemu hamulcowego,
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
 

Uszkodzenia stopki


Przyczyną mogą być:
miejscowo skorodowana obręcz koła,
wadliwy montaż,
wadliwa obręcz,
nieczystości między obręczą a stopką opony.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
uszkodzenie stopki opony
 
 

Pęknięcie zmęczeniowe


Przyczyną mogą być:
długotrwała jazda ze zmniejszonym ciśnieniem lub bez powietrza,
przeciążenie opony.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
pęknięcie opony zmęczeniowe
 
 

Zablokowane koła


Przyczyną mogą być:
hamowanie z dużej prędkości na zablokowanych kołach (ABS   niesprawny lub brak w wyposażeniu seryjnym),
nagłe zablokowanie koła (zablokowany tylny most, blokada skrzyni biegów, niesprawny układ hamulcowy).
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
 
zablokowane koła - uszkodzenie opony
 

Szorstkowanie opony


Przyczyną mogą być:
występuje w wyniku częstego przemieszczania się opony w kierunku poprzecznym do kierunku jazdy tzw. skręt w miejscu.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
szorstowane zużycie opony
 
Przecięcie opony

Przyczyną mogą być:
Najechanie na  ostry przedmiot;
metal, kamień, szkło
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
przecięcie opony
 

Przegrzanie stopki


Przyczyną mogą być:
wywiązanie się bardzo wysokich temperatur na obręczy koła:
ciągłe hamowanie ( jazda w terenie górzystym, w mieście itp.),
stosowanie nieodpowiednich tarcz kół,
zła wentylacja tarczy koła i bębna hamulcowego,
awaria układu hamulcowego – zablokowanie koła.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
przegrzana stopka opony
 
 

Uszkodzenie obwodowe opony


Przyczyną mogą być:
przecięcia od wystających czy zgiętych części pojazdu lub ciał obcych znajdujących się we wnęce koła.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
uszkodzenia wzdłużne
 

Pęknięcie karkasu przy bliźniakach


Przyczyną mogą być:
Ciało obce np. kamień między kołami.
 
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
uszkodzenie boków opony spowodowane przez kamień w bliźniakach
 
 

Pęknięcie karkasu


Przyczyną mogą być:
mocne uderzenie w przeszkodę,
przeciążenie pojazdu lub za wysokie ciśnienie ułatwia powstawanie takiego uszkodzenia.
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
pęknięcie karkasu opony
 

Całkowita penetracja opony przez cienki, ostry przedmiot


Przyczyną mogą być:
Najechanie na ostry przedmiot lub podobne ciało obce
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
przebicie opony
 

Rozerwanie


Przyczyną mogą być:
Efekt działania ostrego lub kanciastego przedmiotu
 
Uszkodzenia opony mogą wyglądać jak poniżej.
rozerwanie opony


Wiadomość z dnia: 26-06-2018
Kup komplet letnich opon Pirelli i zgarnij prezent!

Razem z Pirelli przygotowaliśmy dla Państwa super prezenty. Tylko u nas kupując 4 opony letnie Pirelli dostaniesz koszulkę lub czapkę z logo producenta!
Wszystkie zainteresowane osoby podczas składania zamówienia prosimy o podanie w formularzu zamówienia informacji dotyczącej wybranego upominku (koszulka / czapka) . Jeżeli wybrana zostanie koszulka warto podać także rozmiar, który mamy wysłać. W innym przypadku upominki zostaną wysłane losowo.Zdjęcia upominków są poglądowe i mogą się różnić kolorem.
Akcja trwa do wyczerpania zapasów.

Wiadomość z dnia: 10-11-2017
Wyprzedaż nowych opon ze starszym DOTem - SPRAWDŹ CENY

Co roku w naszym sklepie rusza akcja wyprzedaży opon wyprodukowanych 2 lata temu i wcześniej (tzw. starsze DOTy). Tak samo jak w zeszłym roku - oferujemy Wam bogatą paletę rozmiarową ogumienia w bardzo przystępnych cenach. Wszystkie opony są fabrycznie nowe, nigdy nieużywane. Co ważne, nie są to również opony bieżnikowane. Różnica w cenie pomiędzy oponami z bieżącej produkcji a „starszymi DOTami” często wynosi aż 15 - 20%. Różnice są jeszcze większe w przypadku starszych roczników.

Wyprzedaż w połączeniu z darmową wysyłką i realizacją zamówienia w 24 godziny sprawia, że można u nas nabyć fabrycznie nowe opony w cenie często zbliżonej - lub nawet niższej, do kiepskiej jakości opon bieżnikowanych.

Sprawdź naszą ofertę już teraz klikając w poniższy obrazek.
Wiadomość z dnia: 15-10-2017