Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Dobór opon zimowych

– czym się to je…

Opony zimowe

w obecnie panującym klimacie są poddawane codziennym testom – nie mamy tu na myśli typowo zimowej aury. Obecnie opony zimowe są testowane w dużo trudniejszych warunkach – w dzień muszą radzić sobie z temperaturą nawet +10°C, a w nocy -5°C i mniej. Z tego względu dobór opony zimowej powinien być w oparciu o specyfikację danego pojazdu, stylu jazdy użytkownika, czy też rodzaju drogi na której będą użytkowane (miasto czy autostrada). Opony zimowe stosowane do jazdy miejskiej posiadają inne cechy i walory aniżeli opony przeznaczone na trasy długodystansowe jak autostrady i poddawane dużym prędkościom. Dlatego przed dokonaniem zakupu opon zimowych warto poczytać na temat ich charakterystyki, opinii dotychczasowych użytkowników oraz sprawdzić aktualnie dostępne wyniki testów opon zimowych.

Dlaczego opony zimowe są tak ważne

– co je wyróżnia…
Użytkując pojazdy jeździmy zgodnie z przepisami, starając się dotrzeć w szybki i bezproblemowy sposób do obranego celu. O ile w letnich warunkach przebiega to w sposób płynny ponieważ poruszamy się po czarnym suchym asfalcie o tyle zimą możemy natrafić na nieprzewidziane utrudnienia – śnieg, lód, oszroniona droga. Opony zimowe odpowiadają na wszystkie te nieprzewidziane sytuacje. Dzięki innowacyjnej mieszance zawierającej duże ilości krzemionki bieżnik opony zimowej jest bardziej elastyczny i sprężysty. Efektem tego są lepsze parametry w niskich temperaturach – w przeciwieństwie do opon letnich, opony zimowe dzięki krzemionce zachowują swoje doskonałe osiągi nawet przy -40°C. Dzięki krzemionce opony zimowe nie twardnieją co przekłada się na zachowanie ich elastyczności i sprężystości. Sprężysta zimowa opona dokładnie przylega do podłoża całym swoim bieżnikiem, dodatkowo dzięki lamelom na bieżniku wgryza się w śnieg i pozwala na kontrolę nad pojazdem w najtrudniejszych warunkach. Lamele bieżnika w szybki sposób wracają do swojej optymalnej pozycji, oczyszczają się ze śniegu, a to właśnie zasługa elastyczności gumy zawierającej krzemionkę. Wszystkie opony zimowe posiadają unikalne oznaczenia na boku wskazujące na ich zimową charakterystykę: oznaczenie 3PMSF, górski szczyt oraz płatek śniegu. Te oznaczenia świadczą że oferowany produkt spełnia warunki opony zimowej i został dopuszczony do stosowania zimą jako typowo zimowa opona.

Od kiedy powinno się wymienić opony na zimowe?


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Przepisy w naszym kraju nie określają kiedy należy używać opon zimowych.

Natomiast producenci opon według przeprowadzonych badań jednoznacznie stwierdzają, że opony należy wymienić na zimowe kiedy temperatura zaczyna oscylować w granicach 7°C. Wszystko za sprawą problemu twardnienia mieszanki gumy, który opisaliśmy w zagadnieniu powyżej. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt że w wielu krajach europejskich występują przepisy o konieczności używania opon zimowych. Do takich krajów zaliczamy:
•    Norwegia ( od 1 listopada do 1 poniedziałku po Świętach Wielkanocnych)
•    Szwecja (od 1 grudnia do 31 marca)
•    Finlandia (od 1 grudnia do 20 kwietnia)
•    Estonia (od 1 grudnia do 1 marca)
•    Litwa (od 1 listopada do 1 kwietnia)
•    Łotwa (od 1 grudnia do 1 marca)
•    Niemcy (w Niemczech nie ma wyznaczonej jednoznacznej daty od kiedy należy stosować opony zimowe, natomiast jest to zależne od panujących warunków drogowych)
•    Austria (od 1 listopada do 15 kwietnia)
•    Słowacja (od 15 listopada do 31 marca)
•    Słowenia (w sezonie zimowym należy stosować opony zimowe lub posiadać w bagażniku łańcuchy śniegowe)
•    Chorwacja (od 15 listopada do 15 kwietnia)
•    Bośnia i Hercegowina (od 15 listopada do 15 kwietnia)
•    Serbia (od 1 listopada do 1 kwietnia)
•    Rumunia (od 1 listopada do 31 marca na drogach pokrytych śniegiem lub lodem)
W pozostałych krajach europejskich nie ma obowiązku używania opon zimowych. Mogą występować natomiast obostrzenia nakazujące używania opon zimowych terenach górskich. W takich krajach specjaliści zalecają używanie opon zimowych w okresie zimowym.

Wybór zimowych opon do konkretnego auta i kierowcy

– czy to takie oczywiste?
Konsumenci w trakcie dokonywania zakupu opon, czy to w serwisach samochodowych czy w sklepach internetowych w głównej mierze kierują się dwoma parametrami: rozmiarem opon i opiniami na ich temat. Ale czy to wystarczy? Otóż na pewno nie! Opona to w brew pozorom skomplikowana struktura składająca się z wielu elementów. Na walory opony wpływają takie parametry jak: rozmiar, indeks nośności, indeks prędkości oraz sama marka producenta. Pierwsze 3 parametry są niezwykle istotne w doborze ogumienia. W trakcie doboru opon należy zawsze dobierać opony wedle zaleceń producenta pojazdu. Następnie należy sprawdzić czy indeks nośności i prędkości opon jest odpowiedni do posiadanego pojazdu. Zbyt mały indeks nośności może powodować że opona okaże się zbyt słaba względem masy pojazdu, z kolei zbyt wysoka nośność opony będzie skutkować dyskomfortem i uczuciem że opona jest zbyt twarda. Dokładnie taka sama sytuacja występuje w przypadku indeksu prędkości opon. Zbyt niska wartość indeksu prędkości może spowodować przegrzewanie się opony na długich trasach co z kolei skutkuje jej nierównomiernym zużyciem, osłabieniem, a nawet uszkodzeniem. Dokonując zakupu opon zimowych warto kierować się wiedzą na temat produktów danego producenta i ich wynikami w testach opon. Często dzięki temu kierowca który nie posiada wiedzy na temat konkretnego produktu i ma dylemat jaka opona zimowa jest dla niego odpowiednia może finalnie wybrać tą ostateczną.
Dodatkowo opony można podzielić na 3 segmenty:

Opony zimowe klasy premium

– najwyższej klasy opony zimowe charakteryzujące się doskonałymi parametrami w zakresie bezpieczeństwa, niską emisją hałasu oraz posiadają najnowsze technologie implementowane przez czołowych producentów  

Opony zimowe klasy medium

– opony cieszące się dobrą reputacją i wysoką jakością wykonania

Opony zimowe klasy budget

-  opony z najtańszego segmentu, przeznaczone głównie do spokojnej jazdy miejskiej, posiadające dobry stosunek jakości i ceny.