INFOLINIA: 32 204 98 00 MAIL: kontakt@opomarket.plw godzinach od 8.00 do 16.00 pon.-pt. Opomarket FLOTA - >>kliknij<<

Ceneo
Dlaczego opomarket?
Realizacja w 24h
Dostępność 200tys. opon
Przy zakupie min. 2 identycznych opon dostawa GRATIS
Opony premium CONTINENTAL - sprawdź naszą ofertę!

SZUKAJ OPONY WG ROZMIARU

Zakres cenowy

Zakres cenowy

SZUKAJ FELGI WG SAMOCHODU

ładuję

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimę?

Ledwo zakończyliśmy sezon wymian opon na letnie (uff, było gorąco), a już teraz klienci pytają nas: Kiedy należy zmienić opony na zimowe? Obserwujemy, że z tygodnia na tydzień wpływa do nas coraz więcej zamówień na opony zimowe, a klienci już szykują zapas przed równie gorącym i napiętym na serwisach sezonem zimowym. Nic dziwnego, każdy powinien być przygotowany na zmianę pogody, a w naszym kraju lubi ona być bardzo nieprzewidywalna. A więc odpowiadamy! Kiedy zmienić opony letnie na zimowe? Szczegółowo wyjaśniamy dlaczego, a po co i jak to się ma do komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Wpierw słów kilka o oponowej mieszance.

Skład stosowanych mieszanek gumy w produkcji opon to ścisła tajemnica każdego koncernu. Na próżno szukać informacji o użytych przy produkcji materiałach i surowcach. Owszem, znajdziemy pobieżne informację - na przykład, że opona XYZ posiada w składzie kauczuk naturalny lub kauczuk syntetyczny, ale nie otrzymamy już informacji ile procentowo w składzie użyto wypełniacza np. krzemionki lub kredy. Cała budowa opony włącznie z jej mieszanką gumy to technologia, od której zależą osiągi opony - to na jak długim odcinku drogi zahamuje do zera, jak będzie głośna, jakie osiągnie topory toczenia. Dlatego też tajemnica produkcji opon jest tak pilnie strzeżona przez koncerny oponiarskie.

Opony letnie a zimowe różnica

Teraz, gdy już wiemy, że od mieszanki zależy tak dużo, wyjaśnijmy różnicę między mieszanką opony letniej a opony zimowej. Odpowiednia mieszanka gumy musi zapewniać optymalną elastyczność opony w trakcie jazdy. Opona letnia musi wytrzymać wysokie temperatury i do takich też użyta mieszanka jest przystosowana. W niskich temperaturach guma opony letniej twardnieje, opony letnie tracą swoje osiągi, nie odprowadzają odpowiednio wody spod czoła bieżnika, a jazda na nich staje się po prostu niebezpieczna. Przy dużych prędkościach wpadniemy w poślizg, z którego bardzo ciężko będzie nam wyprowadzić samochód. Z kolei opony zimowe są przystosowane do warunków zimowych, która nawet w minusowych temperaturach jest elastyczna i miękka ,dzięki czemu opona zimowa nie będzie ślizgać się na powierzchni pokrytej śniegiem. Opony zimowe tracą swoje właściwości w wysokich temperaturach, ponieważ mieszanka „zimówek” niebezpiecznie zmiękcza się, co powoduje, że opony na zakrętach zachowują się tak, jakby płynęły. Co więcej droga hamowania wydłuża się, ponieważ opony tracą przyczepność z drogą, a na nawierzchni pokrytej wodą bardzo szybko dochodzi do zjawiska aquaplaningu nawet przy płytkich kałużach. Z tych wszystkich względów bezapelacyjnie trzeba wymieniać opony zimowe i opony letnie co sezon. Jeżeli w Twojej głowie pojawi się pomysł jazdy w lecie na oponach zimowych, szybko wybij go sobie z głowy. Pamiętaj, że opony mają przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo jazdy, a opony zimowe w lecie na pewno nam go nie zagwarantują.

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Dla zaznajomionej osoby z tematem nie jest to trudne wyzwanie. Wprawiony kierowca rozpozna opony zimowe lub opony letnie już przy pierwszym rzucie oka. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to proste zadanie dla osoby, która z oponami nie ma za wiele wspólnego na co dzień. Bieżnik w oponach zimowych jest gęsto pokryty lamelami, które mają za zadanie maksymalnie wbić się w śnieg na drodze. Natomiast opony letnie tak gęstego rozmieszczenia rowków już nie mają. Wszystko dlatego, że opony letnie są projektowane z myślą o jak największych osiągach w warunkach letnich – na drodze pokrytej wodą z deszczu lub na mocno rozgrzanym asfalcie. Dlatego opony letnie zaprojektowane są w zdecydowanie mniejsza ilość rowków, a bieżnik jest bardziej „gładki”. Opona letnia ma zadanie uzyskać możliwie maksymalną i jednocześnie optymalną powierzchnię styku do drogi, zaś opony zimowe są postawione przed głównym zadaniem „wgryzania” się w śnieg.

Kiedy zmienić opony na zimę?

Zalecaną temperaturą wymiany opon zimowych jest temperatura 7 stopni. Poniżej ten temperatury mieszanka opony letniej staję się twarda, a powyżej mieszanka opony zimowej staję się bardziej miękka. Nie oznacza to jednak, że jeżeli temperatura w październiku będzie się wahać pomiędzy -4, a 10 stopni musimy wymieniać opony.To kiedy wyminić opony zależy od pogody, obserwujmy ją. Jeżeli jeździmy najczęściej w ciągu dnia, gdy temperatura osiąga maksymalny wskaźnik 10 stopni, zastosujmy się właśnie do niej. Natomiast jeżeli poruszamy się przede wszystkim w nocy, gdy termometr wskazuje już temperaturę 2 stopni – warto rozważyć jak najszybsza wymianę opon letnich na opony zimowe.

Kiedy kupować opony zimowe?

Chcesz ominąć długie kolejki w serwisie lub na infolinii? Opony zimowe możesz zakupić w każdej chwili – pamiętaj tylko o odpowiednich warunkach przechowywania opon, w zaciemnionym i suchym miejscu.

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

Nie, w Polsce wciąż ta kwestia nie została prawnie uregulowana, a zmiana na opony zimowe jest jedynie zalecana. Ale pamiętaj! Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje jak i innych uczestników ruchu!

Wiadomość z dnia: 30-06-2021
 • Goodride

 • Kleber

 • Nokian Tyres

 • Continental

 • Michelin

 • Pirelli

 • Hankook

 • Goodride

 • Powertrac

 • Falken

 • Kleber

 • Uniroyal

 • Riken

 • Barum

 • Dębica

 • Goodride

 • Hankook

 • Toyo

 • Pirelli