Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Kiedy zmienić opony na zimę?

Ledwo zakończyliśmy sezon wymian opon na letnie (uff, było gorąco), a już teraz klienci pytają nas: Kiedy należy zmienić opony na zimowe? Obserwujemy, że z tygodnia na tydzień wpływa do nas coraz więcej zamówień na opony zimowe, a klienci już szykują zapas przed równie gorącym i napiętym na serwisach sezonem zimowym. Nic dziwnego, każdy powinien być przygotowany na zmianę pogody, a w naszym kraju lubi ona być bardzo nieprzewidywalna. A więc odpowiadamy! Kiedy zmienić opony letnie na zimowe? Szczegółowo wyjaśniamy dlaczego, a po co i jak to się ma do komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Wpierw słów kilka o oponowej mieszance.

Skład stosowanych mieszanek gumy w produkcji opon to ścisła tajemnica każdego koncernu. Na próżno szukać informacji o użytych przy produkcji materiałach i surowcach. Owszem, znajdziemy pobieżne informację - na przykład, że opona XYZ posiada w składzie kauczuk naturalny lub kauczuk syntetyczny, ale nie otrzymamy już informacji ile procentowo w składzie użyto wypełniacza np. krzemionki lub kredy. Cała budowa opony włącznie z jej mieszanką gumy to technologia, od której zależą osiągi opony - to na jak długim odcinku drogi zahamuje do zera, jak będzie głośna, jakie osiągnie topory toczenia. Dlatego też tajemnica produkcji opon jest tak pilnie strzeżona przez koncerny oponiarskie.

Opony letnie a zimowe różnica

Teraz, gdy już wiemy, że od mieszanki zależy tak dużo, wyjaśnijmy różnicę między mieszanką opony letniej a opony zimowej. Odpowiednia mieszanka gumy musi zapewniać optymalną elastyczność opony w trakcie jazdy. Opona letnia musi wytrzymać wysokie temperatury i do takich też użyta mieszanka jest przystosowana. W niskich temperaturach guma opony letniej twardnieje, opony letnie tracą swoje osiągi, nie odprowadzają odpowiednio wody spod czoła bieżnika, a jazda na nich staje się po prostu niebezpieczna. Przy dużych prędkościach wpadniemy w poślizg, z którego bardzo ciężko będzie nam wyprowadzić samochód. Z kolei opony zimowe są przystosowane do warunków zimowych, która nawet w minusowych temperaturach jest elastyczna i miękka ,dzięki czemu opona zimowa nie będzie ślizgać się na powierzchni pokrytej śniegiem. Opony zimowe tracą swoje właściwości w wysokich temperaturach, ponieważ mieszanka „zimówek” niebezpiecznie zmiękcza się, co powoduje, że opony na zakrętach zachowują się tak, jakby płynęły. Co więcej droga hamowania wydłuża się, ponieważ opony tracą przyczepność z drogą, a na nawierzchni pokrytej wodą bardzo szybko dochodzi do zjawiska aquaplaningu nawet przy płytkich kałużach. Z tych wszystkich względów bezapelacyjnie trzeba wymieniać opony zimowe i opony letnie co sezon. Jeżeli w Twojej głowie pojawi się pomysł jazdy w lecie na oponach zimowych, szybko wybij go sobie z głowy. Pamiętaj, że opony mają przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo jazdy, a opony zimowe w lecie na pewno nam go nie zagwarantują.

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Dla zaznajomionej osoby z tematem nie jest to trudne wyzwanie. Wprawiony kierowca rozpozna opony zimowe lub opony letnie już przy pierwszym rzucie oka. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to proste zadanie dla osoby, która z oponami nie ma za wiele wspólnego na co dzień. Bieżnik w oponach zimowych jest gęsto pokryty lamelami, które mają za zadanie maksymalnie wbić się w śnieg na drodze. Natomiast opony letnie tak gęstego rozmieszczenia rowków już nie mają. Wszystko dlatego, że opony letnie są projektowane z myślą o jak największych osiągach w warunkach letnich – na drodze pokrytej wodą z deszczu lub na mocno rozgrzanym asfalcie. Dlatego opony letnie zaprojektowane są w zdecydowanie mniejsza ilość rowków, a bieżnik jest bardziej „gładki”. Opona letnia ma zadanie uzyskać możliwie maksymalną i jednocześnie optymalną powierzchnię styku do drogi, zaś opony zimowe są postawione przed głównym zadaniem „wgryzania” się w śnieg.

Kiedy zmienić opony na zimę?

Zalecaną temperaturą wymiany opon zimowych jest temperatura 7 stopni. Poniżej ten temperatury mieszanka opony letniej staję się twarda, a powyżej mieszanka opony zimowej staję się bardziej miękka. Nie oznacza to jednak, że jeżeli temperatura w październiku będzie się wahać pomiędzy -4, a 10 stopni musimy wymieniać opony.To kiedy wyminić opony zależy od pogody, obserwujmy ją. Jeżeli jeździmy najczęściej w ciągu dnia, gdy temperatura osiąga maksymalny wskaźnik 10 stopni, zastosujmy się właśnie do niej. Natomiast jeżeli poruszamy się przede wszystkim w nocy, gdy termometr wskazuje już temperaturę 2 stopni – warto rozważyć jak najszybsza wymianę opon letnich na opony zimowe.

Kiedy kupować opony zimowe?

Chcesz ominąć długie kolejki w serwisie lub na infolinii? Opony zimowe możesz zakupić w każdej chwili – pamiętaj tylko o odpowiednich warunkach przechowywania opon, w zaciemnionym i suchym miejscu.

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

Nie, w Polsce wciąż ta kwestia nie została prawnie uregulowana, a zmiana na opony zimowe jest jedynie zalecana. Ale pamiętaj! Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje jak i innych uczestników ruchu!
Najpopularniejsze opony zimowe znajdziesz TUTAJ

Jakie opony zimowe wybrać

W naszym sklepie internetowym znajdziecie Państwo szeroką ofertę produktów w niskich, opomarketowych cenach. Zapraszamy do zakupu.