Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Szukaj
0 Szukaj
Szukaj

Kryteria doboru opon - czym się kierować?


Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego radzi każdemu kierowcy, aby przy wyborze opon dla swojego samochodu kierować się zasadą 3P:
1. PORZĄDNE OPONY
2. PRAWIDŁOWE WARTOŚCI CIŚNIENIA W KOŁACH
3. PROFESJONALNY SERWIS WYMIANY OPON
No dobrze, ale pewnie wielu czytelników tego artykułu zapyta – co to w zasadzie wszystko znaczy? Czym charakteryzuje się porządna opona, jakie jest właściwe ciśnienie kół i czym powinien objawiać się profesjonalizm mojego serwisu samochodowego? Śpieszymy z odpowiedziami! Porządne opony to produkty nowe, nienoszące znamion użytkowania. Powinny charakteryzować się dobrą jakością, przystępnymi parametrami efektywności paliwowej i odprowadzania wody oraz najlepiej pochodzić od renomowanego producenta. Stwierdzenie „renomowany producent” wcale nie oznacza, że produkt ten musi pochodzić z europejskiej fabryki. Na świecie jest wielu producentów, których produkty wcale nie ustępują parametrami swoim europejskim odpowiednikom. No właśnie…. W takim razie jak wybrać ten model odpowiedni moim oczekiwaniom, i pasujący do mojego stylu jazdy? Warto zagłębić się w portale producentów opon. Zazwyczaj można je znaleźć wpisując w wyszukiwarkę frazę np. opony Goodyear, opony Michelin, opony Goodride. Na stronach producenta lub też dystrybutora znajdziemy komplet informacji o danym produkcie. Dowiemy się czy dany model opony jest polecany do sportowego auta na tor wyścigowy (tak takie opony też występują często w regularnej sprzedaży), czy też może kupując wybrany model możemy się cieszyć komfortem i spokojem w czasie jazdy ponieważ opona posiada wkładkę wyciszającą i jest przeznaczona do luksusowej limuzyny. Tak więc uświadomienie sobie czego tak de facto oczekuję od opony stanowi jeden z podstawowych parametrów jej doboru.

Kolejnym czynnik który należy brać pod uwagę wybierając opony do swojego samochodu jest długość gwarancji dla danej marki. Dobre opony renomowanych europejskich producentów posiadają zazwyczaj dość długi okres gwarancji np. 7 lat Continental, 5 lat Michelin. Nawet zdarzają się przypadki, że produkty azjatyckich producentów posiadają dłuższy okres gwarancji. Przykładem są tu opony Goodride na które udzielony jest 5-letni okres gwarancji. Czemu okres gwarancji może być takim wyznacznikiem jakości? Po pierwsze – dłuższy okres gwarancji to dłuższe poczucie bezpieczeństwa kierowcy, że jeżeli tylko w produkcie wystąpi wada fabryczna, mogę powołać się na obejmującą go gwarancję. Po drugie – dłuższy okres gwarancji świadczy, że producent danej opony jest przekonany o jej doskonałej jakości i nie powinny wystąpić komplikacje w trakcie jej użytkowania. Warto zaznaczyć, że dokonując wyboru odpowiedniego produktu nigdy nie powinniśmy kierować się datą produkcji. Potwierdzają to ostatnio przeprowadzone testy opony z roku 2018 i z roku 2020. Jakie były wyniki? Możecie o tym przeczytać w naszym poprzednim artykule który znajduje się pod linkiem: https://www.opomarket.pl/n133,prawidlowe-magazynowanie-opon-ma-znaczenie-polski-zwiazek-przemyslu-oponiarskiego-sprawdzil-wplyw-wieku-i-magazynowania-opon-na-ich-jakosc-wyniki-wielu-zaskocza.html
Jak zaznacza Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego numer DOT jest jedynie częścią kodu identyfikacji produktowej, który zawiera dane o fabryce w której produkt został wyprodukowany oraz partii produkcyjnej. Nic więcej. Dodatkowo jak zaznacza Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego przytaczanie jakiejkolwiek innej wartości dla numeru DOT jest tylko i wyłącznie mylnym postrzeganiem tej informacji. Należy zaznaczyć, że nie zaleca się kupowania produktów używanych. Powodem jest prosty fakt. Z pozoru nieuszkodzona opona, po założeniu na felgę i napompowaniu może okazać się zwykłym bublem. Może mieć uszkodzoną strukturę wewnętrzną, uszkodzoną stopkę lub zbyt niski bieżnik. Efektem jest utrata właściwości jezdnych, wyższy aquaplaning, a nawet brak możliwości wyważenia takiego produktu. Pamiętajmy, nigdy nie dowiemy się co opona używana „przeżyła w swoim życiu”, w ile dziur wjechała, oraz czy nie była przegrzewana poprzez przeładowanie pojazdu oraz zbyt niskie ciśnienie w kołach.

Drugą składową zasady 3P jest prawidłowe ciśnienie. Weryfikacja stanu ciśnienia w kołach jest niezwykle istotna dla prawidłowego zużycia opon. Dodatkowo należy pamiętać, że nawet kupując najnowszy produkt klasy premium, bez zachowania należytych wartości ciśnienia w kołach nigdy nie wykorzystamy jego potencjału w 100%. Co więcej, użytkowanie opon z nieprawidłową wartością ciśnienia przyśpiesza ich zużycie nawet 3 – krotnie. Dodatkowo niedopompowane o 0,5 bara koła wytwarzają hałas nawet o 3 dB większy w stosunku do kół z prawidłowym ciśnieniem opon. Nieprawidłowe ciśnienie kół wydłuża również drogę hamowania: niedobór 0,5 bara to około 4m większa droga hamowania.

No i ostatni element zasady 3P. Profesjonalny serwis w którym wymienimy opony. Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup naszych upatrzonych opon, często posiadających najnowocześniejsze technologie, doskonałe etykiety i wyprodukowana przez renomowanego producenta powinniśmy świadomie wybrać odpowiedni serwis samochodowy który wymieni nam nowe opony. Z pozoru usługa wymiany opon to mało skomplikowana czynność. Nic mylnego! Pamiętajmy: aby móc cieszyć się jazdą na nowo zakupionych oponach usługa wymiany powinna być wykonana z zachowaniem najwyższych standardów. Felga umyta, zawory wymienione jeżeli jest taka możliwość, koła wyważone na poprawnie skalibrowanej maszynie. Dodatkowo przy wymianie opon fachowy warsztat powinien zwrócić uwagę na stan klocków i tarcz hamulcowych. Dzięki temu kierowca może cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem nowo zakupionych opon oraz wykorzystaniem 100% ich potencjału.

*Źródło: https://pzpo.org.pl/aktualnosci/szukasz-nowych-opon-przeczytaj-te-porady.html